Raki na buty – jakie wybrać?

Górskie wędrówki wymagają od nas odpowiedniego przygotowania. Jednym z elementów, które powinny obowiązkowo znaleźć się w naszym plecaku, są raki na buty. Ich zadaniem jest zapewnienie nam stabilności na śliskim podłożu.

Raki na buty – co to właściwie jest

Raki na buty można opisać jako specjalne platformy, które posiadają kolce i są montowane na buty. Ich celem jest zwiększenie przyczepności, co w szczególności jest ważne w sezonie zimowym. Raki na buty warto mieć w plecaku również podczas jesiennych i wiosennych wędrówek, ponieważ na dużych wysokościach mogą się przydać niemal o każdej porze roku. Jeśli nie wybieramy się w wysokie partie gór, można zabrać ze sobą raczki turystyczne. Posiadają uproszczoną konstrukcję, która sprawdzi się podczas spacerów na mniej wymagających szlakach. Warto pamiętać, aby kupując porządne raki przymierzyć je do obuwia zimowego, najlepiej z twardą podeszwą, i sprawdzić, czy dobrze się trzymają. Zapewnia to bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko kontuzji.

Rodzaje raków na buty

W zależności od celu naszej wędrówki należy wybrać odpowiedni rodzaj raków. Jeśli wybieramy wędrówkę w niskich partiach gór, na trasach spokojnych i niewymagających w zupełności wystarczą raczki turystyczne. Są zbudowane w sposób, który pozwala na swobodne zakładanie i zdejmowanie ich szybko, a w plecaku zajmują mało miejsca. Wysokogórskie wędrówki wymagają już posiadania profesjonalnych raków. Powinny być dopasowane do stopnia nachylenia terenu oraz powinna być odpowiednio dobrana ich sztywność.

Raki dzielimy ze względu na ich budowę i przeznaczenie. Podział wygląda następująco:

  • raki posiadające zęby ułożone poziomo idealnie sprawdzą się na trekking na lodzie i zmrożonym śniegu,
  • raki z zębami ustawionym pionowo wykorzystywane są w czasie wspinaczki lodowej i cechują się wysoką wytrzymałością,
  • raki półsztywne, inaczej nazywane jako przegubowe, posiadają ruchomą płytkę, która łączy ich przednią i tylną część. Dzięki elastyczności nadają się do wykonywania długich tras i dają większe uczucie komfortu,
  • raki sztywne są jednoczęściowe i wykorzystuje się je do wspinaczki lodowej, mikstowej, turystyki wysokogórskiej i dry-toolingu. Raki sztywne można zamontować jedynie na butach o bardzo twardej podeszwie.