Zmienność nachylenia terenu i samego podłoża sprawia, że góry nie wybaczają błędów w doborze obuwia. Dlatego nawet podczas całodniowych wycieczek warto sięgać po te produkty, które zapewniają maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Jaki powinien być idealny but na górskie przygody?
Wysokie czy niskie buty górskie?
Wysokie buty trekkingowe są oczywiście chronione przed błotem, wilgocią czy śniegiem. W butach z niską cholewką woda często przedostaje się do buta z cholewki. Jednak ten problem można rozwiązać, nosząc legginsy, które chronią męskie obuwie górskie. Ochronią również dolną część nogawki spodni. Chociaż współczesne męskie lub damskie buty trekkingowe nie są już ciężkimi butami turystycznymi, niskie cholewki są nadal znacznie lżejsze niż buty do kostek. Dzięki temu buty niskogórskie pozwalają chodzić szybciej bez zmęczenia stóp. Osoby rozpoczynające długie wędrówki szczególnie docenią lekkość buta.
Buty górskie z membraną czy bez?
Membrana to specjalny materiał o porowatej strukturze umieszczony pod górną warstwą, dzięki czemu jest jednocześnie wodoodporny i oddychający. Podczas gdy membrana w zimowych butach trekkingowych jest w zasadzie niezbędnym elementem, opinie są podzielone, jeśli chodzi o użytkowanie wiosną i latem. Pamiętaj, że używanie membrany to najlepszy i najtrwalszy sposób na utrzymanie butów w suchości. Jednak pomimo tego, że membrana jest bardzo oddychająca, nadal stanowi dodatkową barierę dla ciepła, które próbuje uciec od środka, co może spowodować przegrzanie stóp w upalne dni. Każdy but, z membraną lub bez, powinien być regularnie impregnowany, aby zachować odpowiednią wodoodporność. Jednak gdy zanurzenie jest jedynym zabezpieczeniem przed niesprzyjającą pogodą, w trudniejszych warunkach może nie wystarczyć.
Jakie buty w góry? – podeszwa
Podeszwa skutecznie amortyzuje pracę mięśni i ścięgien, zwłaszcza gdy chodzimy z dużym obciążeniem. Odpowiednie wymodelowanie może pozytywnie wpłynąć na redukcję deficytów postawy, takich jak płaskostopie. Podeszwa odpowiada za przyczepność i wygodę podczas stawiania stopy na ostrych kamieniach lub skałach. Elastyczna i cienka podeszwa nadaje się do wędrówek po nizinach. Są sztywne, zazwyczaj z gumowymi felgami, na wysokie góry, gdzie grunt jest wymagający i nie chcemy czuć pod stopami wszelkich nierówności. Na uwagę zasługuje również podeszwa środkowa, która gwarantuje dodatkową amortyzację przy każdym kroku. Zwykle po jednej stronie podeszwy widzimy widoczny pasek o nieco innym kolorze lub strukturze – jest to podeszwa środkowa, którą wykonano np. z pianki EVA.